powrót

11 grudnia 2003 20:27

Nowy kurs



Trocki 'Nowy kurs - rok 1924' - wybór


(fragment w oryginalnej pisowni > Nowy kurs.rtf format .zip po rozpakowaniu czytany przez WordPad )

źródło: http://www.marxists.org/russkij/trotsky/index.htm pełny tekst zawarty razem z Nowy kurs.rtf



Drodzy towarzysze !


Rezolucja Politbiura o zagadnieniu budowy partii ma znaczenie podstawowe. Ona wskazuje, że partia znalazła się na ważnym zakręcie swojej historycznej drogi. W chwilach zmian, jak widoczne to było na licznych mityngach, potrzebna jest ostrożność, i na równi z nią potrzebne jest zdecydowanie i stanowczość. (...)


Niektórzy konserwatywnie nastawieni towarzysze skłonni są przeceniać znaczenie aparatu i niedoceniać samodzielności partii, krytycznie wypowiadają się o rezolucji Politbiura. Oni mówią: KC bierze na siebie niemożliwe do spełnienia obowiązki , rezolucja posieje tylko kłamliwe iluzje i doprowadzi do niepożądanych rezultatów. Jasne, że takie postawienie sprawy jest przesiąknięte na wskroś biurokratycznym niedowiarstwem dla partii. Nowy kurs, wytyczony w rezolucji KC , w tym się wyraża, że punkt ciężkości, niewłaściwie przesunięty w starym kursie w kierunku aparatu, w nowym kursie, powinien byc przesunięty w stronę aktywości, zdolności do krytycznej samoizolacji, samoukierunkowania partii (kriticzeskoj samodiejatielnosti, samouprawlijenija partii) jako zorganizowanej awangardy proletariatu.

(...)

W szeregu wypowiedzi uparcie powtarza się myśl, że podstawowym sposobem ożywienia partii jest podniesienie poziomu kulturalnego jej szeregowych członków, po czym pozostali, czyli szeregi robotnicze, dorównają do nich drogą naturalną. Potrzeba jest podnieść poziom ideowy i kulturowy naszej partii, bo w perspektywie stojących przed nią gigantycznych zadań, to oczywiście bezdyskusyjna sprawa, ale właśnie dlatego podejście czysto wychowawcze jest niedostateczne, i w konsekwencji nieprawidłowe, i jeśli się przy tym dalej upierać, to otrzymamy tylko zaostrzenie kryzysu.

(...)

Potrzebne jest podejście polityczne a nie pedagogiczne. Nie należy stawiać problemu tak, że przygotowanie partyjnej masy (partijnoj demokratii) należy sprawić (komu?) w zależności od stopnia przygotowania do niej członków partii.







Mój komentarz

Przekaz podprogowy

Mamy złożony przekaz podprogowy, składający się z kilku fragmentów, w tym środkowy mimowolny (zaznaczony kolorem szarym) i świadomie wprowadzone (kolorem czerwonym).

zagadnieniu , potrzebna i apel do świadomości: jest zdecydowanie i stanowczość .

oni , siebie iluzje apel do świadomości: niewłaściwie przesunięty

kulturalnego , drogą i apel do świadomości: przed nią gigantycznych zadań

polityczne , przygotowanie i apel do świadomości: należy sprawić

Dwa słowa niebieskie, akcentowane, są podwójnym, więc alarmującym sygnałem dla podświadomości. Słowo zielone (wraz z zajbliższymi) apeluje do świadomości.

Świadomość ma utrudniony dostęp do pamięci dwóch pierwszych słów ( porównaj L.Miller 'Nowe procedury' i inne wypowiedzi L.Millera w tym samym dziale 'Polska - wypowiedzi polityków'). Powiązanie zaistniało lecz trudno je zweryfikować.

Zostaje podpowiedziane wprost do umysłu zdanie: 'zagadnieniu potrzebne jest zdecydowanie i stanowczość. Oni sobie (czynią) iluzje, (to jest ) niewłaściwe przesunięcie. Kulturalnego drogą, przed nią gigantyczne zadania. Polityczne przygotowanie należy sprawić (zadać, zaaplikować) . '

Rozważając zagadnienie tworzenia partii przyszłości, Trocki dokonuje rozróżnienia 'starego' i 'nowego' kursu. Jego zdaniem, w starym kursie niepotrzebne dokonano przesunięcia nacisku na kształtowanie elit partii w sensie podnoszenia ich kwalifikacji intelektualnych. Jakaś grupa działaczy partyjnych chciała podniesienia poziomu ideowego i intelektualnego członków partii i w tym upatrywała jej rozwoju. Trocki informuje odbiorcę, że był to kierunek błędny. Nowy kurs partii cechuje samoizolacja elit i zdolność do samosterowania w oderwaniu od mas, a przygotowanie polityczne mas należy sprawić (spreparować) w miejsce edukacji. On nazywa to podejściem 'politycznym' w miejsce podejścia 'pedagogicznego'.

Mamy tu doczynienia z odejściem od ideału edukacji społeczeństwa w celu podniesienia jego kultury. Trocki formułuje opinię, że upieranie się przy tym kierunku 'edukacji' z pewnościa doprowadzi do zaostrzenia kryzysu. Korzystając ze sposobności, w tekście umieszcza pozorną zgodę na rozwój kulturalny i formułuje przekazem podprogowym substytut kultury, mówi: ' Kulturalną drogą, (te) przed nią gigantyczne zadania ' - przesuwa więc znaczenie tego , co kulturalne na to, co wielkie. Takie myślenie wspiera dążenie do stworzenia społeczeństwa 'molocha' w miejsce społeczeństwa obywatelskiego - podporządkowane społeczeństwo i manipulujące nim elity.

Kiedy czytamy mowy Putina, Kwaśniewskiego czy Millera, widzimy właśnie to podejście 'preparowania' poglądów mas. Tam, u Trockiego są widoczne początki tej techniki dokonywania manipulacji na świadomości społecznej, dzisiaj mamy ich kontynuację i żałosne skutki, przede wszystkim widoczne w Rosji, gdzie społeczeństwo nadal pozostaje przedmiotem manipulacji ze strony władz (czytaj mój komentarz do mów Putina w > Trzeci/politycy świat/Putin ).






powrót